Single Blog

Optymalizator czasu wysyłki

17 sierpnia 2016, Written by 1 comment

 

Zdobycie uwagi odbiorcy staje się coraz większym wyzwaniem, a użytkownicy coraz bardziej oczekują dopasowanej do nich komunikacji. Dostarczenie wiadomości w momencie kiedy odbiorcy przeglądają swoje skrzynki odbiorcze pozwala Ci lepiej dopasować się do ich zachowania i daje znaczącą przewagę w uzyskaniu odpowiedniej konwersji. Jak wybrać odpowiedni dzień i godzinę? Jak stwierdzić, kiedy użytkownicy najchętniej otworzą Twoje wiadomości?

 

W poprzednich wpisach skupiliśmy się na najważniejszych elementach infrastruktury naszego systemu CloudSender. Teraz zaprezentujemy Wam zaawansowane możliwości i funkcjonalności naszej platformy w zakresie realizowanych wysyłek. Dzisiejszy tekst rozwinie temat odpowiedniego zarządzania czasem wysyłki kampanii E-MAIL.

 

Kiedy jest najlepszy czas na wysyłkę E-MAIL?

 

Czy przed kliknięciem przycisku wyślij zastanawiasz się czy przyniesie ona oczekiwane efekty? A jak uzyskujesz raport z kampanii szukasz sposobu, aby jeszcze usprawnić swój proces wysyłkowy i osiągać jeszcze lepsze wyniki.

 

Nasz optymalizator czasu wysyłki pomoże Ci wybrać najlepszą godzinę i dzień na dostarczenie wiadomości do Twoich kontaktów. Koniec z zastanawianiem się czy poranna wysyłka do Twojej bazy przyniesie odpowiednie efekty, a wieczorna kampania zachęci użytkowników do dalszych interakcji. Od teraz będziesz doskonale wiedział, kiedy jest najlepszy czas na realizowanie kampanii do Twojej bazy.

 

Jak poprawić efektywność swoich kampanii?

 

Optymalizator Czasu Wysyłki dzięki analizie danych behawioralnych użytkowników wobec Twoich kampanii określa najlepszy czas na dostarczenie im wiadomości. Określając to uwzględnia on najważniejsze współczynniki Twojej wysyłki E-MAIL jak: OpenRate, Click-Through Rate czy Click-to-Open Rate. Dzięki temu Twoje kampanie będą o wiele bardziej skuteczne, a konwersja z nich będzie na jeszcze wyższym poziomie.

 

Optymalny czas dostarczenia = wyższa konwersja

 

Podsumowując pamiętaj, że nie ma prostej odpowiedzi, który z dni tygodnia jest optymalny dla wszystkich wysyłek. Taka odpowiedź musi być poprzedzona odpowiednimi testami i sprawdzeniem, kiedy najbardziej reaguje dana grupa odbiorców. Dlatego warto wykorzystać nasz Optymalizator Czasu Wysyłki, aby jeszcze lepiej dopasować swoje działania do oczekiwań użytkowników, bo należy pamiętać, że każdego dnia otrzymują oni setki wiadomości na swoje skrzynki odbiorcze. Te komunikaty, które dotrą do nich w odpowiednim czasie mają większą szansą na ich zainteresowanie i skuteczną konwersję.

 

  1. Leatha Kinion
  2. Comments are closed.